توجه : تمامی مطالب این سایت توسط ربات از طریق نتایج گوگل جمع آوری شده و تمامی مطالب عکس ها و لینک های دانلود برای سایت های دیگر است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فرمول شیمیایی منیزیم اکسید

  2بازدید

  فرمول شیمیایی منیزیم اکسید را از سایت تفریح 98 دریافت کنید.

  اکسید منیزیم

  اکسید منیزیم

  منیزیم اکسید (به انگلیسی: Magnesium oxide) با فرمول شیمیایی MgO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۴۷۹۲ است. که جرم مولی آن 40.3044 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است.

  اکسید منیزیم ماده‌ای عایق الکتریکی به‌شمار می‌آید که توانایی انتقال حرارت خوبی دارد.[۴]

  اکسید منیزیم  به عنوان ماده نسوز ، یعنی ماده ای که از نظر فیزیکی و شیمیایی در دماهای بالا پایدار است ، کاربرد دارد. دو ویژگی مفید هدایت حرارتی بالا و هدایت الکتریکی کم را داراست . تاکنون بزرگترین مصرف کننده منیزیم در سراسر جهان صنعت نسوز بوده است ، در ایالات متحده در ایالات متحده در سال 2004 حدود 56٪ از اکسید منیزیم در صنعت نسوز مصرف شده و 44٪ باقی مانده در کاربردهای کشاورزی ، شیمیایی ، ساختمانی ، زیست محیطی و سایر کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است. از MgO به عنوان ماده اولیه نسوز برای ساخت کوره و بوته ذوب استفاده می شود.

  اکسید منیزیم ماده اصلی  تولید مواد مقاوم کننده به آتش fireproof در صنعت مصالح ساختمانی است. درصنعت ساختمان ، دیواره های پیش ساخته از اکسید منیزیم چندین ویژگی جذاب دارند: مقاومت در برابر آتش،  مقاوم در برابر موریانه ، مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت در برابر پوسیدگی و کپک و همچنین مقاومت مکانیکی خوب.

  MgO یکی از مؤلفه های سیمان پرتلند در بخش و فرایند خشک کردن است

  از آنجا که اکسید منیزیم بافر اسیدی خوبی است و همچنین اثربخشی مناسبی در تثبیت و پایدار سازی فلزات سنگین محلول در آب را دارد ، به طور گسترده ای در اصلاح خاک و  اصلاح آب های زیرزمینی ، تصفیه فاضلاب ، تصفیه آب آشامیدنی ، تصفیه هوا و تصفیه آبهای صنعتی  مورد استفاده قرار می گیرد.

  بسیاری از فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم در pH اسیدی (زیر 6) و همچنین pH بالا (بالاتر از 11) در آب حلالیت بیشتری دارند. حلالیت فلزات سنگین بر تحریک و نوع حیات زیست توده ها و تحرک آنها در  خاک و آب زیرزمینی تأثیر می گذارد. بیشتر گونه های فلزی در غلظت های خاصی برای انسان سمی هستند ، بنابراین ضروری است که ورود آنها به آب صورت مستقیم زیست توده ها  قابل دسترس و تحرک به حداقل برسد.

  اکسید منیزیوم به فرم گرانول را اغلب با خاک و کانی های فلزات دیگر مخلوط می کنند که معمولاً با pH(اسیدی) کم است تا pH را به محدوده 8-10 که در آن بیشتر فلزات در کمترین حلالیت خود قرار دارند ، منتقل شود. کمپلکس های هیدروکسید فلزی تمایل به رسوب از محلول آبی در محدوده pH 8-10 دارند. MgO به علت داشتن خواص بافری و قیمت ارزان و راحتی حمل و نقل به طور گسترده به عنوان مؤثرترین ترکیب تثبیت کننده فلزات در سیمان پرتلند ، آهک ، پودرهای ریخته گری ، ملزومات تولید برق و محصولات مختلف تخصصی در نظر گرفته می شود.

  و نکته بسیار مهم این که محصولاتی که جهت فناوری های تثبیت فلزات به بازار عرضه می شوند ، شرایط pH مناسبی را در سفره های آب زیر زمینی ایجاد نمی‌کنند ، در حالی که MgO یک شرایط ایده‌آل با pH 8-10 ایجاد می کند. علاوه بر این که منیزیم ، یک عنصر اساسی برای اکثر سیستمهای بیولوژیکی در آبهای زیر زمینی و خاک می باشد که باعث ترمیم و بهبود جمعیت میکروارگانیسم ها می شود.[۵]

  پزشکی

  حلالیت اکسید منیزیم محلول در آب ضعیف است و ضعیف از روده جذب می شود. به همین دلیل ، اکسید منیزیم برای اصلاح کمبود منیزیم نسبتاً ناکارآمد است. اکسید منیزیم برای تسکین سوزش سر دل و سوء هاضمه ، به عنوان یک آنتی اسید ، مکمل منیزیم و به عنوان یک مسهل کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این ماده برای بهبود علائم سوء هاضمه استفاده می شود. عوارض جانبی اکسید منیزیم ممکن است شامل حالت تهوع و دل درد باشد. برای به دست آوردن اثر ملین بایست به میزان مناسبی مصرف شود تا به عوارض جانبی مصرف طولانی مثل آنترولیت  منجر به انسداد روده نشود.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  ترجمه از صفحه ویکی‌پدیای انگلیسی مربوط به همین ماده

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اکسید منیزیم : اکسید منیزیم چیست و چه کاربردی دارد؟

  منیزیم اکسید - ابتکار پژوهش شیمی اروند

  منیزیم اکسید - ابتکار پژوهش شیمی اروند

  منیزیم اکسید

  فرمول شیمیایی : MgO

  جرم مولکولی: 40.36 

  مشخصات : پودر سفید که تقریبا در آب نامحلول است .

  تست های سنجش خلوص

  ترکیبات محلول در آب

  0.5 گرم از منیزیم اکسید (magnesium oxide) را همراه با 20 سی سی آب تا زمان جوشیدن حرارت داده و سپس اجازه دهید تا خنک شود . حال مقدار 10 سی سی از مایع رویی را فیلتر کنید . محلول فیلتر شده حداکثر می تواند یک قلیای ضعیف باشد و در صورت تبخیر کردن نباید باقی مانده ای دارای وزن بیشتر از 0.002 گرم داشته باشد .

  ترکیبات نامحلول در اسید هیدروکلریک

  1 گرم از اکسید منیزیم باید به صورت کامل در 10 سی سی هیدروکلریک اسید و 10 سی سی آب حل شده و محلولی شفاف حاصل شود .

  سولفات ها

  محلولی حاصل از 0.5 گرم منیزیم اکسید در 10 سی سی اسید استیک ( چگالی ویژه 1.041) را آماده کرده و مقداری محلول باریم نیترات به آن بیفزایید . در صورت عدم وجود ترکیبات سولفاته پس از افزودن باریم نیترات ، محلول نباید سریعا کدر شود .

  کلراید ها 

  محلولی شامل 0.5 گرم اکسید منیزیم در 10 سی سی از نیتریک اسید و 10 سی سی آب آماده کنید . در اثر اضافه کردن محلول نقره نیترات، این مخلوط فقط می تواند مقدار کمی کدر شود .

  کربنات ها

  0.5 گرم از منیزیم اکسید را با 10 سی سی آب حرارت دهید و این مخلوط را در 10 سی سی استیک اسید رقیق بریزید . در اثر این عملیات تنها تعدادی حباب جداگانه باید از محلول خارج شوند و نباید به صورت فورانی از آن خارج شوند .

  باریم

  محلولی از 1 گرم از اکسید منیزیم در 10 سی سی هیدروکلریک اسید و و 10 سی سی آب نباید در اثر افزودن اسید سولفوریک رقیق ، کدر شود .

  کلسیم

  1 گرم از منیزیم اکسید را با 20 سی سی آب تکان داده و سپس آن را فیلتر کنید . اگر به فیلتر شده محلول آمونیوم اگزالات بیفزایید ، تا 5 دقیقه نباید بیشتر از یک کدری مختصر در محلول مشاهده شود .

  فلزات سنگین

  محلولی از یک گرم اکسید منیزیم در 20 سی سی اسید استیک (چگالی ویژه 1.041) نباید توسط محلول هیدروژن سولفید در آب تحت تاثیر قرار گیرد .

  آهن

  محلولی از 1 گرم منیزیم اکسید در 10 سی سی هیدروکلریک اسید و 10 سی سی آب تهیه کنید . این محلول در اثر افزوده شدن 0.5 سی سی پتاسیم فروسیانات به آن نباید سریعا به رنگ آبی در آید .

  ب : منیزیم اکسید عاری از ترکیبات سولفاته

  تست های سنجش خلوص

  تمامی تست هایی که در بخش قبل برای اکسید منیزیم گفته شد باید انجام شده و علاوه بر آن باید مورد زیر را نیز انجام داد :

  سولفات ها

  3 گرم از اکسید منیزیم را در 20 سی سی هیدروکلریک اسید حل کنید . محلول را با 100 سی سی آب رقیق کرده و تا زمان جوشیدن حرارت دهید . سپس به آن محلول باریم کلرید بیفزایید . هیچ گونه رسوب باریم سولفاتی نباید تا 12 ساعت در محلول ایجاد شود .

  منبع :

  Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

  برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

  تلفن تماس:021 77641217

  منبع مطلب : mbkchemic.com

  مدیر محترم سایت mbkchemic.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید