توجه : تمامی مطالب این سایت توسط ربات از طریق نتایج گوگل جمع آوری شده و تمامی مطالب عکس ها و لینک های دانلود برای سایت های دیگر است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انتقال وجه پایا چقدر طول میکشد

  1بازدید

  انتقال وجه پایا چقدر طول میکشد را از سایت تفریح 98 دریافت کنید.

  انتقال وجه با شبا چقدر طول می‌کشد؟

  انتقال وجه با شبا چقدر طول می‌کشد؟

  یکی از مواردی که هنگام واریز وجه نقد برای مشتریان بانکی سوال ایجاد می‌کند این است که انتقال وجه با شبا چقدر طول می‌کشد و تفاوت آن با شماره حساب یا شماره کارت چیست؟ و اگر تفاوتی وجود ندارد چرا سامانه‌ها مختلف از روش‌های گوناگونی برای انتقال وجه استفاده می‌کنند؟

  در جواب این سوال باید گفت با توجه به اینکه انتقال وجه از طریق کارت به کارت محدودیت مبلغ زیادی دارد، کاربرانی که نیاز به جابه‌جایی مبالغ زیاد دارند بهتر است از روش انتقال وجه با شبا اقدام کنند و در ادامه باید متذکر شد که اساساً شبا پروتکلی برای پرداخت نیست بلکه نوعی شناسه بانکی است. از طرف دیگر سرعت عملیات انتقال وجه به سامانه‌ای که برای این منظور استفاده می‌شود بستگی دارد. بنابراین لازم است مقدمه‌ای کوتاه بر شبا و سامانه‌های مختلفی که از این شناسه برای تراکنش‌های مالی استفاده می‌کنند، داشته باشیم.

  شبا چیست؟

  شماره حساب بانکی ایرانیان یا معادل بین الملی آن که مخفف International Bank Account Number (شماره حساب بین‌المللی بانک) است و به اختصار IBAN گفته می‌شود، یک استاندارد بین‌المللی برای شناسایی حساب‌های بانکی می‌باشد. این استاندارد فرمت‌های مختلفی در کشورهای مختلف دارد. معمولاً از این کد هنگام واریز پول با واحد یورو به بانک‌های کشورهای اروپایی استفاده می‌شود. شماره شبا در ایران جهت انتقال وجه بین بانکی و بین المللی استفاده می‌شود. در پست شماره شبا چیست و نحوه استفاده از شبا چگونه است؟می‌توانید اطلاعات جامعی در مورد شماره شبا کسب کنید.

  نحوه دریافت شماره شبا

  هر شماره حساب بانکی، قابل تبدیل به یک شماره شبا می‌باشد. برخی بانک‌ها امکان تبدیل شماره کارت به شماره شبا را نیز فراهم کرده‌اند. از طریق راهنمای دریافت شماره شبا می‌توانید به نحوه تبدیل شماره کارت به شبا یا شماره حساب به شبا برای تمام بانک‌های کشور دسترسی داشته باشید.

  در ادامه سامانه‌های مختلفی که در حال حاضر برای انتقال وجه با استفاده از شماره شبا قابل استفاده هستند، با ذکر مزایا و معایب بررسی می‌گردند.

  ۱. پایا

  پایاپای الکترونیک (پایا) زیرساخت اصلی مبادلات پولی بین بانکی حسابی انبوه به شمار آمده و ستون فقرات حواله‌ها و انتقال وجه بین بانکی را در کشور تشکیل می‌دهد. «پایا» به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند دستور پرداخت‌های متعدد را از طرف بانک‌ها دریافت، پردازش و برای انجام به بانک‌های مقصد ارسال نماید. متناظراً بانک‌ها نیز می‌توانند دستور پرداخت‌های مشتریان خود را به صورت انفرادی یا انبوه دریافت و برای پایاپای و انجام در بانک‌های مقصد به «پایا» ارسال کنند.

  سامانه پایاپای الکترونیک در درون خود دارای دو هسته جداگانه «انتقال اعتبار» و «برداشت مستقیم» است که ارایه خدمات ارزش‌افزوده را برای بانک‌ها میسر می‌سازند.

  کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت‌های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات از طریق اینترنت را نیز میسر می‌سازد. به کمک این سامانه، بانک‌های عضو آن می‌توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب‌های سایر بانک‌ها صادر نمایند.

  بانک مرکزی با پیاده سازی این سامانه، امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم کرده است. مشتریان بانک‌ها با استفاده از پایا می توانند پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله نمایند.

  زمان لازم برای انتقال وجه از طریق پایا

  در حال حاضر انتقال وجه پایا در ساعت‌های مشخصی از شبانه روز و در یکی از بازه‌های زمانی ۲ الی ۳:۱۰ بامداد،‌۱۰ الی ۱۱ صبح و ۱۴ الی ۱۵:۱۰ بعدازظهر انجام می‌شود، بنابراین انتقال وجه با این سامانه ممکن است تا ۱۲ ساعت طول بکشد. لازم به ذکر است انتقال وجه پایا، تنها در روزهای کاری صورت می‌پذیرد.

  ۲. ساتنا

  ساتنا مخفف عبارت «سامانه الکترونیکی تسویه ناخالص آنی» می‌باشد که از آذر ۱۳۸۵ به منظور جابه‌جایی مبالغ درشت که باید به صورت سریع بین بانک‌ها جابه‌جا شده و در نهایت به حساب مقصد واریز شود، ایجاد و راه‌اندازی شده است. این سامانه برای دو کاربرد اساسی بانک‌ها، شامل تسویه بین­ بانکی و انجام پرداخت‌های کلان و تجاری ایجاد شده است.

  ساتنا سامانه‌ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش‌های بین‌بانکی و دستور پرداخت‌های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می‌دهد؛ و جایگزین چک‌های رمزدار بین بانکی و اسکناس و چک‌های مسافرتی است.

  زمان لازم برای انتقال وجه از طریق ساتنا

  در این سامانه مشتریانی که در بانک دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس‌انداز و مدت‌دار) می‌باشند، می‌توانند نسبت به انتقال وجه (مبالغ بیش از یکصد و پنجاه میلیون ریال) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک‌ها در همان روز اقدام کنند. در حال حاضر زمان لازم برای انتقال وجه با استفاده از این سامانه بین ۲ ثانیه تا ۲۰ دقیقه در بانک‌های مختلف متفاوت است.
  تسویه مبادلات بین‌بانکی در این سامانه به‌صورت آنی، قطعی، نهایی و برگشت­‌ناپذیر انجام می‌گیرد، مشروط بر اینکه حساب تسویه بانک دارای مانده کافی برای انجام تسویه باشد، در غیر این‌صورت مبادلات تا تأمین نقدینگی و تا پایان روز در صف انتظار قرار گرفته و در صورت عدم تأمین نقدینگی، درخواست‌های مربوطه ابطال و برگشت داده می‌شوند.

  مطلب مرتبط:

  نحوه انتقال وجه با شماره شبا (آموزش ویدیویی)

  سقف انتقال وجه با شماره شبا

  انتقال وجه با استفاده از شماره شبا در سیستم بانکی کشور از طریق یکی از سامانه‌های پایا یا سانتا صورت می‌پذیرد. در این بخش سقف قابل انتقال در هر کدام از این سامانه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  سامانه پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی)

  مبلغ قابل جابه‌جایی در روش پایا حداقلی ندارد و‌ برای مبالغ پایین‌تر با تکرر بیشتر استفاده می‌شود. برای ثبت حواله پایا سه راه وجود دارد:

  ۱- اینترنت بانک: حداکثر مبلغ هر حواله پایا به روش اینترنت بانک ۱۵۰ میلیون ریال است و در هر روز می‌توان حداکثر چهار تراکنش ۱۵۰ میلیون ریالی انجام داد که در مجموع ۶۰۰ میلیون ریال می‌شود.

  ۲- موبایل بانک: با استفاده از موبایل بانک هم می‌توان حواله پایا ثبت کرد. حداکثر مبلغ قابل انتقال از این طریق ۱۵۰ میلیون ریال است.

  ۳- شعبه بانک: در این حالت حداکثر مبلغ انتقال ۵۰۰ میلیون ریال است.

  سامانه ساتنا

  معمولاً برای مبالغ بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام ساتنا دو راه وجود دارد:

  ۱- اینترنت بانک: در روش اینترنت بانک می‌توان مبالغ با حداقل ۱۵۰ میلیون ریال و حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال در روز و حداکثر ۱ میلیارد ریال در هر ماه را از طریق حواله ساتنا جابه‌جا کرد که سقف این مبلغ با استفاده از دستگاه توکن ۲ میلیارد ریال است. برای افزایش سقف انتقال وجه خود از طریق ساتنا، باید به نزدیکترین شعبه بانک موردنظر خود مراجعه نمایید. برای انجام تراکنش‌هایی با مبالغ بیشتر از سقف و با استفاده از حواله ساتنا، باید به صورت حضوری به شعبه بانک مراجعه کرد.

  ۲- شعبه بانک: در این حالت سقف مبلغ انتقال وجه نامحدود است. قابل توجه است که جابه‌جایی مبالغ بیشتر از ۱ میلیارد ریال در هر ماه، مستلزم ارائه مستندات و مدارک لازم مبنی بر وقوع یک معامله یا یک رویداد مالی به شعبه بانک است.

  انتقال وجه با اپلیکیشن جیبی‌مو:

  افراد از طریق اپلیکیشن کیف پول جیبی‌مو، پس از احراز هویت، می‌توانند روزانه تا ۱۰ میلیون تومان (حتی بیشتر در صورت داشتن کسب‌وکار و احراز هویت کامل‌تر) دریافت یا پرداخت پول با دوستان و آشنایان خود داشته باشند.

  همچنین کسب‌وکارها در نسخه وب جیبی‌مو، پس از احراز هویت کامل، بدون نیاز به مراجعه به شعب بانک‌ها، تنها با داشتن شماره شبا فرد مقابل می‌توانند تا ۵۰۰ میلیون ریال در هر تراکنش و بدون محدودیت سیستمی روزانه انتقال وجه داشته باشند. در هرکدام از روش‌های انتقال وجه از طریق  حواله پایا و ساتنا که در بالا مفصل بررسی شد، این محدودیت وجود دارد که باید فقط از یک حساب بانکی اقدام به جابه‌جایی پول نمود و در صورتیکه مبلغ مورد نظر در چند حساب یا کارت مختلف باشد، فرد با مشکل مواجه خواهد شد اما با استفاده از اپلیکیشن جیبی‌مو می‌توان از هرکدام از کارت‌های بانکی‌، مبلغی را داخل کیف پول خود در جیبی‌مو جابه‌جا کرد و در نهایت انتقال وجه به شبای مقصد را انجام داد.

  * ویژه کسب‌وکارها: جیبی‌مو از کسب‌وکارها دعوت می‌کند تا از درگاه پرداخت واسط جیبی‌مو یا خدمت صدور فاکتور برای دریافت هزینه‌ها از مشتریان خود استفاده کنند. کسب‌وکارها علاوه بر دریافت درگاه پرداخت در کمتر از ۲۴ ساعت و تسویه حساب سریع، خدمات انتقال وجهِ جیبی‌مو را به صورت پنل تحت وب و یا API با کمترین هزینه دریافت می‌کنند و از آن می‌توانند برای پرداخت‌های گروهی، تسویه حساب یا تسهیم وجوه با تأمین‌کنندگان کالا یا خدماتشان، پرداخت جایزه به کاربران و یا راه‌اندازی باشگاه مشتریان استفاده کنند.

  [به روز رسانی]

  طبق اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص تراکنش‌های سامانه‌های بین بانکی، از بیستم آذر ماه ۱۳۹۸، تراکنش‌های کلیه سامانه‌های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه‌های غیر حضوری به ۱ میلیارد ریال محدود می شود. مشتریان بانک‌ها می‌توانند برای انجام تراکنش‌های بالاتر از این مبلغ کماکان به شعب بانک‌ها مراجعه کنند.

  لینک‌های مفید:

  رمز پویا بانک خود را چطور فعال کنیم؟ راهنمای جامع

  چگونه درگاه‌ پرداخت جعلی را تشخیص دهیم؟

  انواع چک بانکی: چک تایید شده، چک تضمین شده، چک بین بانکی (رمزدار) و چک مسافرتی

  منبع مطلب : jibimo.com

  مدیر محترم سایت jibimo.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  واریز از طریق شبا چقدر طول می کشد؟ + زمان شبا

  واریز از طریق شبا چقدر طول می کشد؟ + زمان شبا

  انتقال پول از طریق شبا چقدر زمان میبرد؟

  واریز از طریق شبا چقدر طول می کشد؟ و مدت زمان انتقال وجه از طریق شبا بانک ملی و ساعات جدید انتقال وجهپایاو شبا چقدر طول میکشد و زمان واریز پایا بانک پاسارگاد و ساعات جدید انتقال وجه پایا و پایا بانک ملی و پیگیری انتقال وجه پایا و ساعات جدید انتقال وجه پایا امسال و زمان شبا و انتقال پول از طریق شبا چقدر زمان میبرد؟ و زمان انتقال پایا و زمان انتقال وجه ساتنا را در نم نمک بخوانید.واریز از طریق شبا چقدر طول می کشد؟ + زمان شباواریز از طریق شبا چقدر طول می کشد؟ + زمان شبا

  بانک ها از شیوه های متفاوتی برای شماره گذاری حساب های مشتریانشان استفاده می کنند ، مثلاً شماره حساب های بانک سامان با بانک ملت شبیه به هم نیستند ، و به همین دلیل انتقال پول بین بانکهای گوناگون ، دردسر ساز خواهد شد.

  برای جابجایی پول بین بانکی به یک فرمت یکپارچه نیاز است. شناسه استاندارد بین المللی IBAN برای یکپارچه سازی شماره حساب های بانکی طراحی شده است و بانک های ایران نیز از همین استاندارد استفاده می کنند.

  در این استاندارد هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام «شناسه بانکی ایران» و یا به طور اختصار «شبا» شناخته می شود. این شماره در ایران با IR شروع شده و پس از آن 24 رقم دیگر قرار می گیرد.

  شماره ی «شبا» در انتقال وجه بین بانکی «پایا» و «ساتنا» نیاز است. همچنین هنگام گرفتن ابزارهای «دریافت پول» مانند دستگاه POS و یا درگاه اینترنتی باید شماره شبا خود را نیاز دارید.

  انتقال وجه از طریق شبا چقدر طول می کشد

  تمامی حساب ها شماره ی «شبا» دارند و آن را می توان به صورت حضوری یا اینترنتی از بانک دریافت کرد.

  تفاوت شماره ی حساب ، شماره ی شبا و شماره ی کارت چیست؟

  شماره شناسایی حساب شما در بانک شما است و برای انتقال وجه داخلی بین حساب های یک بانک کاربرد دارد. تمامی حساب ها شامل حقوقی و حقیقی و اعم از سپرده سرمایه گذاری و جاری یک شماره حساب دارند.

  هر شماره حساب یک شماره ی شبای یکتا دارد که برای انتقال وجه بین بانکی استفاده می شود.

  معمولاً به حساب های جاری و حقوقی کارت تعلق نمی گیرد و تنها برای حساب های سپرده کوتاه مدت شخصی کارت صادر می شود. شماره کارت نیز در سیستم بانکی ایران یکتا است و می توان برای جابجایی بین بانکی از آن نیز استفاده کرد. شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره حساب و شبا منقضی نمی شوند.

  ارائه ی شماره ی شبا به دیگران ، امنیت حساب شما را به خطر نمی اندازد.

  اما به دلیل اینکه شماره ی کارت ، برای خرید اینترنتی استفاده می شود ، ارسال آن به دیگران از نظر امنیتی درست نیست.

  انتقال وجه از طریق شبا

  اگر از یک بانک به بانک دیگر حواله پایا زده شود (یعنی مبالغ کمتر از 50 میلیون تومان نقل و انتقال بین بانکی) واریز وجوه مربوطه بین 2 تا 8 ساعت زمان می برد تا به بانک مقصد واریز شود.

  این در حالی است که پیش از این تسویه سامانه های پایا بین 2 تا 3 ساعت زمان می برد.

  این موضوع نارضایتی هایی در بین برخی صنوف و مشتریان ایجاد کرده است.

  پیش از این اگر ساعت 8 صبح در یک بانک حواله پایا زده می شد وجه مربوطه حدود ساعت 10 در بانک مقصد عملیات واریز صورت می پذیرفت.

  اما در حال حاضر اگر ساعت 8 حواله پایا ثبت شود مبلغ آن پس از ساعت 16 به حساب مربوطه در بانک مقصد واریز می شود.

  تسویه سامانه های شاپرک نیز از چند روز پیش سر و صدای زیادی را در بین اصناف و بازاریان به وجود آورده است.

  بانک مرکزی برای این تسویه های دیر هنگام اعلام می کند در صورتی که اطلاعات کارت بانکی سرقت شده باشد دارنده کارت می تواند در این مدت از سرقت اطلاعات حساب جلوگیری نماید.

  نکات مهم

  منبع مطلب : namnamak.com

  مدیر محترم سایت namnamak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید